A nyolcvanas években egyre több országban ismerték fel a kortárstényezők szerepét az egészségfejlesztésben, a segítő munkában, azon igyekezve, hogy hatékonyabban léphessenek fel az egyre mélyülő, a hagyományos módszerekkel nehezen kezelhető problémákkal szemben. Ezekben az országokban olyan laikus segítőket képeztek ki, akik hivatásuknak érezték a bajbajutott társaik támogatását, de segíteni akarásukon, emberszeretetükön kívül semmiféle képzettséggel sem rendelkeztek. Ez a segítő munka elsősorban a felnőtt korosztályt célozta meg.
A Kortárs Segítő Műhely Közhasznú Alapítvány programja „viselkedés és életforma program”, amely a serdülő korosztályra koncentrál. Kiemelten azokkal a nagyszámú deviáns, különböző problémákkal élő fiatalokkal foglalkozunk, akik nincsenek kapcsolatban az egészségügyi és szociális szolgáltatásokkal. Őket a megkereső stratégiákon (outreach strategies) keresztül lehet elérni. Ezen megkereső munka szemtől szembeni, közvetlen interakción alapul a problémás fiatalok és azok között, akik kapcsolatban vannak velük, annak érdekében, hogy megfelelően felkészítve, szupervíziójukat folyamatosan ellátva információt nyújtsanak, segítő kapcsolatot létesítsenek.
Döntően a tréningmódszerekre épített programon a társas életre, egészséges életmódra, helyes viselkedésre, kommunikációra „oktatunk”. Kiemelt szerepet kap a megelőzés lehetőségeinek, módszereinek megismertetése is. Fontosnak tartjuk amellett, hogy a közvetített, elsajátított ismereteket a fiatalok a valós életben is alkalmazni tudják, egy-egy elméleti megállapítás feldolgozását, megértését.
Célunk az alapelv előmozdításának érdekében az outreach munkások képzése, saját személyiségük erősítése, hogy képesek legyenek:
A serdülőkorú fiatalok problémáira koncentrált programunkat 1993-ban készítettük el 15-26 évesek részére:
A kortárssegítés a serdülőkori sajátosságokból eredő összetartásukat és szolidaritásukat hasznosítja. Ezt a módszert egyenrangúak prevenciós módszerének nevezi a szakirodalom. A program során nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt a tényt, hogy a serdülőkorúak nehezen fogadják el a nevelés, oktatás „felülről” jövő formáit, az aszimmetrikus kapcsolatokat. Az „alárendelt” szerepek helyett a „mellérendelt” szerepek és viszonyok megélésének lehetőségét biztosítjuk.
Szocializáció és a szerepek
Képzési módszerünk szakított a „hagyományos” módszerekkel, mint a hosszú
„tudományos” előadás, a kioktatás, a tanácsadás, az elrettentés, az ijesztgetés, a hosszútávon bekövetkező egészségromlásra való hivatkozás stb. Helyette:
A képzés – pályázati támogatások függvényében – 160-450 órában, moduláris rendszerben történik. A témakörök:
A terep-munkához elkészítettük a "Segítő kapcsolat szempontjai" című munkalapot, amely megkönnyíti, és ellenőrizhetővé teszi a gyakorlati munkát.
Fővárosi középiskolákban, kollégiumokban, egyetemeken, főiskolákon, civil szervezeteknél, gyermekjóléti-családsegítő szolgálatoknál, a médiában hirdetjük meg képzési programunkat (ez 1994 óta folyamatosan megvalósulhatott). Térítés nélkül igénybe vehető képzésünkre általában 50-65 fiatal jelentkezik, és a közel 8-9 hónapig tartó, heti három estét igénybevevő képzést 30-34 fő el is végzi.
A képzés után sem hagyjuk magukra a fiatalokat, közös rendezvényeken, iskolai és iskolán kívüli egészségfejlesztési programokon közösen veszünk részt. Összetartásuk kiváló terepe a heti rendszerességgel végzett klub-munka.
A kezdetektől stabil oktatói közösség végzi a hallgatók felkészítését. Munkájuk nem a "letudott" órák leadásából áll. A fiatalok bármikor felkereshetik őket kérdéseikkel, problémáikkal és rendszeresen részt vesznek a különböző alternatív szabadidős programokon is (kirándulások, klub-foglalkozások, színházlátogatások stb.). A rendszeresség, a tervezhetőség biztosítása érdekében a program órarend alapján folyik, jegyzeteket, segédanyagokat állítottunk össze. A végzett fiatalok a vizsga mellett esettanulmányt írnak - megadott szempontok szerint, de minden területi gyakorlatról, minden "esetről", találkozásról feljegyzés, napló un. "kisdolgozat" készül.
A tanfolyam végén a hallgatók oklevelet kapnak, és kiállítanak egy - a képzést, az oktatókat, a tantárgyakat, saját változásukat - értékelő lapot, amelynek tapasztalatait folyamatosan felhasználjuk a soron következő kurzus hatékonyságának emelésére.
Az utóbbi években minden témamodul befejezése után, valamint a képzés lezárását követően hatékonyságvizsgálatot végzünk, amelynek során mérjük a „bemeneti tudásszintet”, majd minden témamodul befejezésekor és a program végén az elsajátított ismeretek, készségek és képességek szintjét is. A gyakori találkozások tapasztalataiból, a kérdőívek, felmérő-skálák feldolgozása során képet kaphatunk a változásról.
Több év tapasztalata alapján, az oktatók véleményének figyelembevételével - a teljesség igénye nélkül- beszámolhatunk az eredményekről, megfogalmazhatjuk e képzési forma hasznát: Erősödik a fiatalok „hivatásszemélyisége”, önismeretük differenciáltabbá válása révén növekedik lelki teherbíró képességük, problémamegoldó készségük. Személyes életútjuk kapcsolatának átgondolásával ellenállóbbá válnak az extrém állapotokkal szemben. Tevékenységük problémáinak és erőforrásaiknak feltárásával, mentálhigiénés háttérismeretek birtokában növekedik a kortársakkal, a környezettel, társadalmi kapcsolatokkal való bánni tudásuk kompetenciája. Ma már e képzési forma hasznát senki nem vonja kétségbe.
A képzésre azért is nagy szükség van, mert nem mindegy, hogy „vak vezet világtalant”, vagy képzett segítők állnak a rászorulók rendelkezésére. Egy felmérésünk eredményéből kiderült, hogy problémáikkal a fiatalok a legnagyobb százalékban kortársaikhoz, barátaikhoz fordulnak. A mért mutatókat az alábbi diagramban szemléltetjük.
Továbbá:
A kortárssegítő képzés, a kortárssegítők foglalkoztatása ma még kizárólag civil szervezeti keretek között történik – pályázati lehetőségek függvényében, pályázati keretből – így hiánypótló feladatot vállalnak át az állami intézményektől.
Zelenák József
az Alapítvány kuratóriumának elnöke
a program kidolgozója
a képzés vezetője
Kérjük, az éves adóbevallások (család, rokon, ismerős) elkészítésekor ne feledkezzék meg arról, hogy a személyi jövedelemadó 1%-a nagymértékben segítheti céljaink megvalósítását, közcélú munkánkat!
kortarssegites@ksma.hu